ispanyada-yasam-cover

Ilıman iklimi, farklı kültürü ve içinize huzur yayan coğrafi özellikleri ile meşhur olan İspanya, ideal bir yaşam isteyen herkes için iyi bir seçenektir. İber Yarımadası’nın büyük bir çoğunluğunu kaplayan İspanya, en çok tercih edilen Avrupa ülkelerinin de başında gelmektedir. Yüzmeyi ve sahil kesimlerinde yaşamayı sevenler için ideal olan İspanya’da sahillerinin toplam uzunluğu yaklaşık 8 bin kilometreyi bulmaktadır. Farklı mutfağı, kültürü, iklimi ve insanları ile dikkat çene bu ülkede güzel bir yaşam kurabileceğinizden şüphe etmemelisiniz.

Nüfus oranı açısından Avrupa’nın 4. büyük ülkesi olan İspanya, son zamanlarda düzeltmeye başladığı ve sahip olduğu güçlü ekonomisi ile hem yatırımcılara hem de macera arayanlara kapılarını açmaktadır. Nüfusu 46 milyon civarında olan İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri Madrid’dir. Madrid’in arkasından ise güzelliği ile herkesi büyüleyen Barselona şehri gelmektedir. Bu güzel şehir, İspanya’nın en dikkat çeken noktalarından birisidir. Bunun yanı sıra Malaga, Valencia, Bilbao ve Sevilla gibi şehirler de İspanya’nın önemli bölgelerindendir.

İspanya Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu ülkede sıcaklıklar kışın 2 ila 18 derece, yazın da 13 ila 27 derece arasında değişim göstermektedir. Bu genel bir kanı olsa da yine de İspanya’da da ülkemizdeki gibi bölgelere göre değişen bir iklim hakimdir.

İspanya’nın resmi dili İspanyolca dünyada en çok konuşulan üçüncü dil olarak kabul edilmektedir. İspanya’nın ana dini ise Katolikliktir ancak İspanya diğer dinlerin de barış içinde varlığını koruduğu anayasal olarak laik bir devlettir.

İspanya’da sosyal yaşamdan bahsedecek olursak da ön plana farklı ve eğlenceli kültürlerini çıkarabiliriz. İspanya’da hepimizim bildiği gibi sosyal yaşam konusunda ön plana çıkan şeylerden birisi de futboldur. Ülke bunun yanı sıra basketbol takımlarıyla da başarıdan başarıya koşmaktadır. İspanyolların eğlenceli yapısı, sosyal yaşamdaki aktiflikleri, spora ve kültürel aktivitelere olan ilgileri de takdire şayandır. Bu nedenle İspanya’da yaşayacak olan kişilerin asla sıkılmayacağının garantisini verebiliriz.

OECD’nin İyi Yaşam Endeksi’nde yaşanabilir ülkeler arasında yer alan İspanya; çevre koşulları, iş-yaşam dengesi, yaşam tatmini, sağlık ve güvenlik konularında iyi bir puana sahip olması nedeniyle yabancıları en çok cezbeden ülkeler arasında yer alıyor.

Bir AB üyesi ülke olan İspanya’nın; coğrafi konumu, dini ve kültürel hoşgörü ortamı, her daim ılıman iklimi, dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olması, eşsiz mimarisi ve ekol kültürü bu ülkeyi yaşamak için Avrupa’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri haline getiriyor.

Bunların tümü, bir yasal yaptırım sisteminin sağladığı güvence ile birleşince, İspanya’yı yaşamak ve çalışmak için ideal bir ülke konumuna getirmektedir.

© 2017 İspanyadahayat.com by Fu2e