ispanyada-hayat-hakkinda-sorular-cover

OECD’nin İyi Yaşam Endeksi’nde yaşanabilir ülkeler arasında yer alan İspanya; çevre koşulları, iş-yaşam dengesi, yaşam tatmini, sağlık ve güvenlik konularında iyi bir puana sahip olması nedeniyle yabancıları en çok cezbeden ülkeler arasında yer alıyor.

Bir AB üyesi ülke olan İspanya’nın; coğrafi konumu, dini ve kültürel hoşgörü ortamı, her daim ılıman iklimi, dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahip olması, eşsiz mimarisi ve ekol kültürü bu ülkeyi yaşamak için Avrupa’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri haline getiriyor.

İspanya gayrimenkul yatırımı anlamında büyük bir hazine olarak kabul edilmektedir. Tüm Avrupa’yı vuran 2008 ekonomik krizinden sonra İspanya gayrimenkul fiyatlarını geriye çekmiş, ülkesini yabancı yatırımcılara açmış ve konut fiyatlarını da uygun tutmuştur. Bu nedenle, yeni ve ikinci el piyasası yüksek olan İspanya son zamanlarda büyük oranda kar getirisi ile yatırımcıları cezbetmektedir.

İspanya’da çok uygun fiyatlara gayrimenkul bulmak günümüzde oldukça kolaydır. Ülkenin yavaş yavaş ekonomisini toparlamasıyla birlikte de gayrimenkul yatırımı yapan herkes, kar elde etmektedir.

Evet. İspanya’da gayrimenkule yapılan 500 bin Euro’luk yatırım ile oturma izni elde edebiliyorsunuz.

İspanya hükümetinin 2013 yılının Eylül ayında çıkardığı Golden Visa (Altın Vize) Programı, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına İspanya’da oturum kazanmak için gayrimenkul yatırımı yapmasına olanak sağlayan bir programdır.

İspanya Golden Visa Programı ile ülkeye gayrimenkul yatırımı yaparak; oturum izni, iş kurma, çalışma, sağlık ve eğitim gibi imkanlardan da faydalanabilirsiniz.

Yatırımcılar Golden Visa Programı’na aşağıdaki yatırım koşullarından BİRİNİ sağlamak koşuluyla başvuruda bulunabilirler:
• İspanya’da en az 500 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almak,
• İspanya tahvillerine en az 2 milyon Euro değerinde yatırım yapmak,
• İspanya şirketlerinin hisselerine en az 1 milyon Euro değerinde yatırım yapmak,
• Bir İspanyol bankasında açılmış banka hesabına 1 milyon Euro teminat yatırmak.

Diğer başvuru koşulları:
• Yatırımın en az 5 yıllık bir süre için elde tutulması gerekmektedir.
• İspanya’ya geçerli bir Schengen vizesi ile giriş yapılmalıdır.
• Önemli bir suçtan dolayı hükümlü olunmamalıdır.
• Gerekli olan ihtiyaçları karşılayacak derecede yeterli maddi koşullara sahip olunmalıdır.

Başvuru işleminin sonuçlanması 3 ila 6 ay arasında değişmektedir.

Golden Visa aracılığı ile yapacağınız oturum izni başvurusunda öncelikli olarak hem size hem de ailenize 2 yıllık oturum izni verilecektir, ikinci yıl sonunda oturum izni 5 yıllık olarak yenilenecektir. Bu yenileme işlemi 5’er yıllık sürelerle devam etmektedir. Bu izinlerin yenilenmesinin tek şartı gayrimenkulün satılmış olmamasıdır.

İspanya Golden Visa Programı’na başvurmak için öncelikle 500 bin Euro değerinde gayrimenkul alım işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Gayrimenkul konut ya da ticari olabilir.

500 bin Euro üzerinde gayrimenkul yatırımlarında, 500 bin Euro üzerindeki tutar için kredi kullanabilirsiniz.

Evet. Gayrimenkulü satın alındıktan sonra kiralayabilirsiniz.

Hayır, dilerseniz bu yatırımı zamana da yayabilirsiniz. Ancak minimum 500 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırım sonrasında İspanya Golden Visa Programı’na başvurabilirsiniz.

Evet. Toplam değeri en az 500 bin Euro olmak şartıyla birden fazla gayrimenkul satın alabilirsiniz.

Golden Visa aracılığı ile yapacağınız oturum izni başvurusunda öncelikli olarak hem size hem de ailenize 2 yıllık oturum izni verilecektir, ikinci yıl sonunda oturum izni 5 yıllık olarak yenilenecektir. Bu yenileme işlemi 5’er yıllık sürelerle devam etmektedir. Bu izinlerin yenilenmesinin tek şartı gayrimenkulün satılmış olmamasıdır.

İspanya’da elde etmiş olduğunuz oturum iznini daimi oturum iznine çevirmek isterseniz; yukarıda bahsi geçen 2+5 yıllık süreyi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daimi oturum iznini elde ettikten sonra dilerseniz elinizdeki gayrimenkulleri satabilir veya daha düşük bedelli bir yer edinebilirsiniz.

© 2017 İspanyadahayat.com by Fu2e